Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przed wyborem bramy garażowej?
Wybierając bramę, musimy uwzględnić kilka ważnych elementów, m.in. wielkość działki i podjazdu oraz jego położenie, a także usytuowanie garażu i jego wysokość. Warto przewidzieć również wielkość otworu wjazdowego, aby wygodnie wjechać do środka.
Na rynku istnieje kilka typów bram garażowych różniących się budową oraz sposobem otwierania: bramy segmentowe, roletowe, uchylne oraz najbardziej tradycyjne – bramy rozwierne. Ze względu na mechanizm otwierania, bramy uchylne i rozwierne nie mogą być jednak stosowane we wszystkich przypadkach, gdyż wymagają zarezerwowania miejsca przed garażem, aby umożliwić swobodny ruch skrzydeł. Skrzydło w bramie uchylnej podnosi się do góry, wychodząc poza obrys budynku na długość 1,5 m, i taką odległość należy zachować, ustawiając samochód przed garażem.
Jeśli mamy ograniczoną powierzchnię przed garażem, warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Płaszcz bramy segmentowej i roletowej unosi się pionowo do góry i chowa pod sufitem (bramy segmentowe) lub zwija w skrzynkę (bramy roletowe), dzięki czemu można ustawić samochód tuż przed garażem i swobodnie wjechać. Ze względu na mechanizm unoszenia, niektóre bramy segmentowe nie nadają się do niskich garaży z niewielką wysokością nadproża. Według Prawa budowlanego brama w garażu powinna mieć co najmniej 2000 mm wysokości i 2300 mm szerokości w wersji jednostanowiskowej, natomiast w wersji dwustanowiskowej 4800 mm szerokości.
Wybierając bramę garażową, powinniśmy mieć na uwadze również kwestię dotyczącą deklaracji zgodności z normami europejskimi. Jej potwierdzeniem jest znak CE, dający gwarancję zgodności z normą europejską EN 13241-1. W przypadku bram automatycznych znak CE przyznawany jest bramie z napędem, czyli całemu urządzeniu, w którym napęd jest idealnie dostosowany do bramy i pracy, jaką będzie musiał wykonywać. Jeśli brama i napęd mają znak CE, ale przyznany poszczególnym elementom osobno, nie mamy gwarancji, że napęd będzie prawidłowo współpracował z bramą. Oddzielnie kupowane komponenty mogą się stać przyczyną częstych awarii, ale przede wszystkim być niebezpieczne dla użytkowników. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie tańsze, ponieważ biorąc pod uwagę koszty napraw, mogą one przewyższać cenę kompletnych bram automatycznych.
Zródło : http://www.ekspertbudowlany.pl/